Warsztaty w Czechach trwały od 22-25.11.2012r. W warsztatach wzięli udział studenci wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Opolskiej, Politechniki Śląskiej oraz Uniwersytetu Ostavskiego. Politechnikę Opolską reprezentowały studentki 3 roku: Husarek Agnieszka, Jurek Katarzyna, Kalita Dorota, Paradowska Lilianna, Penkala Klaudia i Zawitowska Martyna oraz trzech prowadzących : prof. Piotra Obracaja, dr Marcina Spyrę, mgr Mariusza Tenczyńskiego.
Pierwszy dzień na warsztatach polegał na przedstawieniu prezentacji, które miały być przygotowane jeszcze przed ich rozpoczęciem. Każda z grup polskich oraz czeskich prezentowała zebrane informacje na temat opracowywanego terenu. Zajmowaliśmy się Euroregionem Silesia, czyli terenem przygranicznym, częściowo należącym do Polski, częściowo do Czech. Rzecz działa się w Ostravie. Później podzielono nas na grupy, z których każda zajmowała się innym tematem i do każdej należało dwóch studentów z Polski( jedna osoba z Gliwic i jedna z Opola) oraz kilku Czechów. Opracowywałyśmy takie tematy jak: antykwariat, socjo-eko-ton, symbioza kultur, jądro obce, zrównoważony rozwój i dworki/gospodarstwa.
Kolejnego dnia odbyła się wycieczka objazdowa po miejscowościach należących do Euroregionu Silesia , które były przedmiotem opracowania. Zwiedziliśmy wtedy mi. Śląskie Muzeum Ziemskie, Zamek w Tworkowie, Zamek w Raciborzu. Tego dnia warsztaty przeniesiono do Opavy.
W sobotę odbywały się zajęcia w grupach, które trwały do rana kolejnego dnia. Podczas których opracowywaliśmy i konsultowaliśmy tematy warsztatowe, które zaowocowały prezentacjami końcowymi, przedstawianymi w niedzielę.
Udział w warsztatach pozwolił nam rozwinąć horyzonty na polu urbanistyki miast przygranicznych oraz poznać system działania zagranicznej uczelni .
|