Aktualności                  - Wizyty studyjne                  - Staże zagraniczne                  - Plenery malarskie              Koło naukowe Circulus


                  - Działalność koła              Skład osobowy              Projekty międzynarodowe                  - Hercules                  - Projekt PL-CZ              Konsultacje              Plany zajęć              Galeria              Do pobrania              Odnośniki              Architekt
                 wiedza inżyniera,
                    wrażliwość artysty


              Cel projektu              Działania              Grupa docelowa              Struktura zarządzająca              Kontakt

2011-09-19 10:01:10 [ ][ ]
Zgłoszenie na kurs rysunku 2011
2011-02-17 08:42:22 [ ][ ]
Program kursu rysunku 2011
2011-01-31 10:42:29 [ ]
Zgłoszenie udziału w plenerze malarskim
2010-07-05 08:26:58 [ ]
Wniosek o wyjazd zagraniczny
2010-03-01 15:07:06 [ ]
Zgłoszenie udziału w kursie rysunku przygotowującym o egzaminu wstępnego na kierunek Architektura i Urbanistyka
Kraków - zwiedzaliśmy inaczej!Kraków - zwiedzaliśmy inaczej!

Na tę wycieczkę czekaliśmy od dłuższego czasu. Mimo tego, że byliśmy wiele razy w Krakowie, ten wyjazd miał być szczególny… Pierwszy raz jechaliśmy do Krakowa uzbrojeni w wiedzę z historii architektury. Chcieliśmy przekonać się, jakie wrażenie zrobią na nas perły architektury, które poznaliśmy na wykładach, którymi zachwycaliśmy się na zajęciach.


Do wycieczki postanowiliśmy przygotować się solidnie. W związku z tym Agata Gąsowska, Natalia Wituszyńska i Krystyna Gogolin opracowały program wyjazdu oraz folder wraz z planem Krakowa i krótką informacją o zaplanowanych do zwiedzania obiektach architektury.


Nie wyobrażam sobie kształcenia przyszłych polskich architektów bez głębokiego poznania zabytków Krakowa. To miasto ma w sobie narodową energię, kulturę i magię przyciągania zakochanych w Galicji. Miasto, które odegrało znaczącą rolę i wywarło wielki wpływ na rozwój kultury polskiej, jak i europejskiej.


Zgodnie z opracowanym planem, pierwszym punktem naszej wycieczki miało być spotkanie z prof. zw. dr hab. inż. arch. Andrzejem Kadłuczką. Życie zazwyczaj jednak wprowadza swoje korekty do wszelkich zamierzeń i planów, tak stało się i tym razem. Zmuszeni byliśmy skorygować nasz plan, ponieważ prof. A. Kadłuczka, który tego dnia powinien był wrócić z ważnego spotkania naukowego z Paryża, miał problemy techniczne z powrotem do Krakowa. Nasze spotkanie mogło się nie odbyć. Nam jednak bardzo zależało na tym spotkaniu i tylko dzięki osobistej znajomości prof. P. Obracaja z prof. A. Kadłuczką udało się je zrealizować 3 godz. później.


W wygospodarowanym w ten sposób czasie, wyruszyliśmy z prof. P. Obracajem i mgr Piotrem Opałką na zwiedzanie rezydencji królów polskich - Wawelu. Już po raz kolejny byliśmy w tym miejscu, ale tym razem oglądaliśmy wspaniałą budowlę okiem przyszłych architektów. Analizowaliśmy szczegóły z pewnym doświadczeniem (niewielkim, ale jednak) i wiedzą. Było to ciekawe doświadczenie, zwiedzać katedrę na Wawelu, słuchając komentarzy naszych mentorów.


Następnie pełni wrażeń i emocji powędrowaliśmy szlakiem klasycznym oglądać perły architektoniczne dawnej stolicy. Zwiedziliśmy Kościół Św. Andrzeja i Św. Piotra i Pawła. Tak wiele uwagi poświęciliśmy im, ucząc się do egzaminu z historii architektury… Obejrzenie ich było miłym zwieńczeniem tej nauki. W rzeczywistości wyglądały one bardziej imponująco i wywarły na nas większe wrażenie, niż opisy w literaturze i ich zarysy na zdjęciach.


Spacerkiem, zwiedzając miasto, poszliśmy na spotkanie z profesorem. Kiedy przybyliśmy do auli Wydziału Architektury na ul. Kanonicznej prof. Andrzej Kadłuczka już na nas czekał. Przeprosił nas za przeniesienie godziny spotkania i rozpoczął szalenie ciekawy wykład na temat prac budowlanych i adaptacyjnych krakowskich podziemi, których jest autorem. Wykład, który zawierał wiele ciekawostek i wiedzy budowlano – historycznej, świetnie przygotował nas do zwiedzania podziemi. Na pożegnanie, w podziękowaniu za wspaniałą wycieczkę w świat historii starego Krakowa, wręczyliśmy panu profesorowi wykonany przez nas pamiątkowy dyplom.


Właściwie przygotowani, wyposażeni w cenny bagaż wiedzy o problematyce zabytkowej, budowlanej i architektonicznej wyruszyliśmy poznać 1000-letnie tajemnice Krakowa. Ale to, co zobaczyliśmy w samym podziemiach, przerosło nasze oczekiwania. W wyniku tytanicznej pracy archeologów, historyków i architektów ukazały się nam tajemnicze podziemia średniowiecznego Krakowa. Byliśmy zaskoczeni doskonałym przygotowaniem ich do zwiedzania, zarówno pod względem merytorycznym jak i estetycznym. W „krajobraz” bardzo ciekawie zostały wmontowane przedmioty codziennego użytku: koszyki, dzbanki, naczynia ceramiczne itd. Wszystko to jest rezultatem umiejętnego i starannego stosunku do materii historycznej. W trakcie zwiedzania przekonaliśmy, że architekt powinien posiadać ogromną wiedzę z wielu dziedzin działalności człowieka. Na zakończenie warto podkreślić, że do przedstawienia „prawdy” historycznej w podziemiach wspaniale wykorzystano także nowoczesne osiągnięcia - multimedialne środki techniczne.


Gdy nastał wieczór opuściliśmy magiczne krakowskie podziemia i jeszcze trochę czasu poświęciliśmy na wykonanie pamiątkowych zdjęć Sukiennic i Kościoła Mariackiego.


Późnym wieczorem, ze stacji Kraków Główny wyruszyliśmy do Opola. Zwiedziliśmy wiele niezwykłych miejsc. Otarliśmy się o magiczne i tajemnicze uliczki Krakowa, poczuliśmy zapach tego miasta. Mieliśmy zaszczyt być goszczeni przez prof. Andrzeja Kadłuczkę na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, co ciepło i mile wspominamy. Była to niesamowita, interesująca, pouczająca oraz magiczna wyprawa w świat historii naszych przodków.
Przewodnicząca Koła Naukowego
Studentów Architektury i Urbanistyki „CIRCULUS”
Natalia Wituszyńska


[ Powrót ]